Stowarzyszenie Kulturalne
“San Pietro della Ienca”
Stowarzyszenie Kulturalne "San Pietro della Ienca", któremu przewodniczy Pasquale Corriere zostało oficjalnie utworzone 1 czerwca 1999 roku w celu zapewnienia naleznego hołdu Janowi Pawłowi II, niezrównanemu przyjacielowi gór Abruzzo oraz dowartościowania miejscowości San Pietro della Ienca, będącą jedną z 99 wiosek, które przyczyniły się do narodzin miasta L'Aquila.
W następnym miesiącu tego samego roku, w dniu 17 lipca, odbyła się pierwsza ważna inicjatywa pod nazwą "Stela dla Papieża w San Pietro della Ienca" z inauguracją kamiennej Steli, wykonanej przez rzeźbiarza Antonio Quaranta, na pamiątkę wizyt Jego Świątobliwości Jana Pawła II w jego ulubionych górach Abruzzo.
Wszystko zaczęło się w zimne i mgliste południe pod koniec grudnia 1995 roku.
W dniu 25 grudnia 1995 r.w Boże Narodzenie w południe, w czasie
bezpośredniej transmisji na cały świat, cierpiący papież zmuszony jest przerwać
Błogosławieństwo Urbi et Orbi. Oto jak zdarzenie zostało opisane przez agencje
Prasowe przytoczone przez Televideo RAI:
TELEVIDEO RAI - poniedziałek, 25 Grudzień 1995 - 12:28
CHORY PAPIEZ PRZERYWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
Papież przerwał błogosławieństwo "Urbi et Orbi"na Placu Świętego Piotra.Gorączka nie pozwoliła mu dokończyć życzen "w świetle narodzin Jezusa."
"Niestety muszę przerwać, błogosławię was," powiedział.
Tuż przedtem - westchnie, jęk.Papież miał przekazać życznia pokoju na Boże Narodzenie w 55 językach, dla 67 krajów , połączonych bezpośrednio z Placem Świętego Piotra za pośrednictwem radia i telewizji.
Obawy związane z tym zasłabnięciem,mimo uspokajających zapewnień źródeł Watykańskich,trwały dość długo. Papież w dniu 27 grudnia udał się do rezydencji w Castel Gandolfo, na kilkudniowy urlop. W dniu 29 grudnia rano postanawia wraz ze swoim sekretarzem ks Stanisławem Dziwiszem, udać się do Abruzzo,w obszarze Vasto, w pobliże kościoła San Pietro, w wiosce Ienca,gdzie już wcześniej bywał kilka razy.
Ale tego dnia 29 grudnia 1995 r., wiadomość o Papieżu na Gran Sasso jest ważniejsza niż kiedykolwiek.
LA REPUBBLICA – Niedziela 31 Grudnia 1995
Przez czterdzieści osiem godzin pomiędzy Wigilią a 26 grudnia cały świat wstrzymał oddech z powodu nagłej choroby Jana Paweła II ,która zmusiła go do rezygnacji z Bożonarodzeniowej Mszy i błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Ale zaledwie trzy dni od tych szokujących słów wypowiedzianych w trakcie transmisji na cały świat z okna prywatnego gabinetu Papieża ("wybaczcie mi, ale źle się czuję ") Karol Wojtyła spędził całe popołudnie na Gran Sasso, w górach Abruzzo, w pustelni, w towarzystwie tylko kilku bliskich osób i ochroniarzy. Jan Paweł II, wraz z sekretarzem, arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem, kilkoma urzędnikami watykańskimi i pracownikami pzydzielonymi do jego osobistego bezpieczeństwa, przyjechał samochodem około 14.30 w okolicę znaną jako "Vasto" leżącą na zboczu Gran Sasso od strony L’Aquila.
Pobyt trwał trzy godziny, spędzone przez Papieża na długch spacerach po lesie i wizycie w pustelni San Pietro, małym kościele w parafii Camarda. Według niektórych świadków, eskorta z powodu niskiej temperatury rozpaliła wielki ogień na świeżym powietrzu, w pobliżu kaplicy, aby ogrzać Papieża i jego współpracowników. (….)”1.
1 G. Parisse, Jan Paweł II i Abruzzo. Dokumenty i świadectwa Wydawnictwo, GraphiType,Raiano (AQ)2005
Tego dnia Pasquale Corriere (Prezes raczkującego Stowarzyszenia Kulturalnego San Pietro della Ienca) znajdował się w San Pietro della Ienca i zobaczył tam Papieża. Stowarzyszenie natychmiast rozpoczęło działania mające na celu ukończenie prac renowacyjnych kościoła rozpoczętych w 1984 przez Ojca Andrea D'Ascanio, a zakończonych w 1997 roku, uwieńczonych dokładną renowacją przeprowadzoną przez BAAS - Abruzzo dla wspierania różnorodnych inicjatyw w hołdzie dla osoby Ojca Świętego.
W roku 2001, dzięki pasji i zaangażowaniu Pasquale Corriere,oraz pracy w języku włoskim historyka Antonio Angelini, koordynacji Marco Federici Benedetti i nocie biograficznej Antonio Muzi, Stowarzyszenia Kulturalne "San Pietro della Ienca" i "Il Treo"nadzorują ponowne wydanie książki "Bella di Camarda " opublikowanej w 1857 przez Emidio Cappelli,powszechnie znanegoXIX-wiecznego poety i intelektualisty.2
Po pierwszej poważnej inicjatywie - Stela ku pamięci wizyt Jego Świątobliwości
Jana Pawła II, w 2001 roku zorganizowano, pod kierownictwem artystycznym Errico
Centofanti, pierwsza edycję wydarzenia kulturalnego "Ci vediamo nella Ienca” ("Do zobaczenia w Ienca")
To wydarzenie kulturalne odbywa się co roku w sierpniu.Podczas tego eventu ma miejsce przyznanie nagrody ”La Stele della Ienca” czyli wykonanej w brązie reprodukcji steli kamiennej.
Nagroda ta przyznawana była wielu slawnym osobom,organizacjom i instytucjom.
Laureaci Nagrody w poprzednich latach:
Luigi Accattoli, Vaticanista Corriere della Sera (2001)
Walter Mazzitti, prezes Parku Narodowego Gran Sasso i Monti Laga (2002)
Alpiniści regionu Abruzzo, zdobywcy Himalaya Cho Oyu (2003),
Stanisław Dziwisz, Kardynał Metropolita krakowski, były sekretarz
JegoŚwiątobliwości Jana Pawła II (2005),
Osvaldo Bevilacqua, dziennikarz RAI (2006),
Włoski Klub Alpinistów Sekcja Abruzzo (2007),
Narodowy Korpus Leśnictwa (2008),
Cywilna Ochrona Ludności Autonomicznego Regionu Sardynii (2009),
Narodowy Korpus Straży Pożarnej (2010),
Jan Paweł II, symbolicznie, w roku jego beatyfikacji,(2011),
Włoski Czerwony Krzyż (2012),
Profesor Antonino Zichichi (2013),
Korpus Karabinierów (2014),
Miasto Asyż (2015),
Młodzież uczestnicząca w Światowych Dniach Młodzieży ŚDM (2016),
Fundacja Giovanni Falcone ku pamięci ofiar mafii (2017),
Ciało Watykańskiej Żandarmerii (2018).
Na przestrzeni lat ,Stowarzyszenie zajmowało się nie tylko odbudową miejscowości San Pietro della Ienca ale również było organizatorem ważych imprez kulturalnych.
W 2005 r. Stowarzyszenie Kulturalne "San Pietro della Ienca" we współpracy z Włoskim Klubem Alpejskim sekcji miasta L’Aquila realizuje projekt nazwania jednego ze szczytów szczytem Jana Pawła II (GranSasso we Włoszech) oraz Ścieżki Karola Wojtyły
W 2006 r., po latach staran i dzięki Errico Centofanti który koordynowa ł
renowację tekstu oraz dzięki tłumaczeniu na Włoski Johna Hemingway, Stowarzyszenie Kulturalne "San Pietro della Ienca”pod przewodnictwem Prezesa Pasquale Corriere umożliwiło pierwsze wydanie w języku włoskim powieści Louisa Carrozzi "Moja wielka przygoda”3
W dniu 19 października 2008 r. kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Stanisław
Ryłko koncelebrowali uroczystą Mszę Świętą (po wielu wcześniejszych prywatnych wizytach)oraz podarowali kosciolowi w San Pietro della Ienca dzwon przetopiony z oryginalnego dzwonu ,pochodzacy z 1544roku, z kościoła Jezusa i Maryji z Częstochowy (Polska).
W 2009 r., mimo straszliwego trzęsienia ziemi, które nawiedziło miasto L'Aquila,
Stowarzyszenie doprowadza do zakupu rzeźby z brązu, artysty
Fiorenzo Bacci. Rzeźba podróżująca przez całe Włochy dotarła do San Pietro della Ienca, w lipcu 2009 roku. Pod koniec grudnia,na życzenie artysty oraz dzięki Korpusowi Straży Pożarnej, który umożliwił przemieszczenie dzieła w okolice Villa Comunale w L’Aquila, rzeźba pozostała do lipca 2010 roku, kiedy w końcu, dzięki wielu dobroczyńcom,trafiła definitywnie na teren kościoła San Pietro della Ienca.
W dniu 19 lipca 2009 r.,zostało zorganizowane wielkie wydarzenie w San Pietro della Ienca drugi etap projektu, "Tom Perry boso na ścieżkach JANA PAWŁA II. Ukochane góry, które mówią o Bogu " we współpracy z prowincją Catania, Narodową Służbą Leśną i Gminą Asyż. Przez ścieżkę Karola Wojtyły, Tom Perry (Antonio Peretti alpinista) dotarł boso na szczyt Jana Pawła II (2.424metrów Gran Sasso we Włoszech).
09 kwietnia 2010 Konferencja
"L'Aquila dla Jana Pawła II" w oczekiwaniu na beatyfikacjję „
W roku 2010, przewidując rychłą beatyfikacje Jana Pawła II, Stowarzyszenie Kulturalne „San Pietro della Ienca” zorganizowało dzień studiów " L'Aquila dla Jana Pawła II - w oczekiwaniu na beatyfikacjję " koordynowany przez Ojca Alberto Valentini, z wybitnymi prelegentami: abp. Giovanni D'Ercole (Biskup Pomocniczy miasta Aquila), Ojciec Quirino Salomone (Rektor bazyliki św Bernardino), dr. Fiorenzo Bacci (artysta wykonawca rzeźby „Jan Paweł II”) " Dr. Davide De Laurentiis i dr. Giuseppe Paolella z Narodowego Korpusu Leśnego, Dr. Carmelo Nicoloso (koordynator ProNatura Południowych Włoch.), dr. Giustino Parisse (dziennikarz), Tom Perry (alpinista), Filippo Crudele (poeta). Wieczór był ożywiony przez Koncert Muzyki Dawnej Konserwatorium "A.Casella” miasta L’Aquila, pod dyrekcją Mistrza Andrea De Carlo.
18 maja 2011
Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II
W styczniu 2011, po ogłoszeniu daty długo wyczekiwanej beatyfikacji ,Prezes Stowarzyszenia, Pasquale Corriere przekazał wniosek Arcybiskupa z L'Aquila, aby mały kościółek San Pietro della Ienca przemianować na Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II,jako pierwsze sanktuarium w Europie pod jego wezwaniem.Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i od dnia 18 maja 2011 r.kościół San Pietro della Ienca,tak lubiany przez Jego Świątobliwość Jana Pawła II, stał się jego sanktuarium. Sanktuarium to znajduje się w miejscu fascynującym tak duchowo jak i kulturowo,oferującym harmonijnie istotne i cenione przez wszystkich wartości, takie jak bogactwa przyrody (znajduje się tam jeden z najbardziej spektakularnych parków narodowych), oraz historyczne i artystyczne piękno oferowane przez małą "Porcjunkulę "w Gran Sasso we Włoszech.
Nagroda “La Stele della Ienca” 2011 dla Jana Pawła II
W sierpniu 2011r., Stowarzyszenie Kulturalne "San Pietro della Ienca" przyznaje nagrodę "La stele della Ienca" Janowi Pawłowi II w roku Jego Beatyfikacji, jest to nagroda specjalna ku pamięci i na cześć jego intensywnej działalności duszpasterskiej w każdym zakątku świata.Z tej okazji kardynał Stanisław Dziwisz przekazał Relikwię Błogosławionego, wystawioną w Sanktuarium
San Pietro della Ienca (L'Aquila), wysyłając także list z pozdrowieniami.
W następnym miesiącu tego samego roku, w dniu 17 lipca, odbyła się pierwsza ważna inicjatywa pod nazwą "Stela dla Papieża w San Pietro della Ienca" z inauguracją kamiennej Steli, wykonanej przez rzeźbiarza Antonio Quaranta, na pamiątkę wizyt Jego Świątobliwości Jana Pawła II w jego ulubionych górach Abruzzo.
Wszystko zaczęło się w zimne i mgliste południe pod koniec grudnia 1995 roku.
W dniu 25 grudnia 1995 r.w Boże Narodzenie w południe, w czasie
bezpośredniej transmisji na cały świat, cierpiący papież zmuszony jest przerwać
Błogosławieństwo Urbi et Orbi. Oto jak zdarzenie zostało opisane przez agencje
Prasowe przytoczone przez Televideo RAI:
TELEVIDEO RAI - poniedziałek, 25 Grudzień 1995 - 12:28
CHORY PAPIEZ PRZERYWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
Papież przerwał błogosławieństwo "Urbi et Orbi"na Placu Świętego Piotra.Gorączka nie pozwoliła mu dokończyć życzen "w świetle narodzin Jezusa."
"Niestety muszę przerwać, błogosławię was," powiedział.
Tuż przedtem - westchnie, jęk.Papież miał przekazać życznia pokoju na Boże Narodzenie w 55 językach, dla 67 krajów , połączonych bezpośrednio z Placem Świętego Piotra za pośrednictwem radia i telewizji.
Obawy związane z tym zasłabnięciem,mimo uspokajających zapewnień źródeł Watykańskich,trwały dość długo. Papież w dniu 27 grudnia udał się do rezydencji w Castel Gandolfo, na kilkudniowy urlop. W dniu 29 grudnia rano postanawia wraz ze swoim sekretarzem ks Stanisławem Dziwiszem, udać się do Abruzzo,w obszarze Vasto, w pobliże kościoła San Pietro, w wiosce Ienca,gdzie już wcześniej bywał kilka razy.
Ale tego dnia 29 grudnia 1995 r., wiadomość o Papieżu na Gran Sasso jest ważniejsza niż kiedykolwiek.
LA REPUBBLICA – Niedziela 31 Grudnia 1995
Przez czterdzieści osiem godzin pomiędzy Wigilią a 26 grudnia cały świat wstrzymał oddech z powodu nagłej choroby Jana Paweła II ,która zmusiła go do rezygnacji z Bożonarodzeniowej Mszy i błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Ale zaledwie trzy dni od tych szokujących słów wypowiedzianych w trakcie transmisji na cały świat z okna prywatnego gabinetu Papieża ("wybaczcie mi, ale źle się czuję ") Karol Wojtyła spędził całe popołudnie na Gran Sasso, w górach Abruzzo, w pustelni, w towarzystwie tylko kilku bliskich osób i ochroniarzy. Jan Paweł II, wraz z sekretarzem, arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem, kilkoma urzędnikami watykańskimi i pracownikami pzydzielonymi do jego osobistego bezpieczeństwa, przyjechał samochodem około 14.30 w okolicę znaną jako "Vasto" leżącą na zboczu Gran Sasso od strony L’Aquila.
Pobyt trwał trzy godziny, spędzone przez Papieża na długch spacerach po lesie i wizycie w pustelni San Pietro, małym kościele w parafii Camarda. Według niektórych świadków, eskorta z powodu niskiej temperatury rozpaliła wielki ogień na świeżym powietrzu, w pobliżu kaplicy, aby ogrzać Papieża i jego współpracowników. (….)”1.
1 G. Parisse, Jan Paweł II i Abruzzo. Dokumenty i świadectwa Wydawnictwo, GraphiType,Raiano (AQ)2005
Tego dnia Pasquale Corriere (Prezes raczkującego Stowarzyszenia Kulturalnego San Pietro della Ienca) znajdował się w San Pietro della Ienca i zobaczył tam Papieża. Stowarzyszenie natychmiast rozpoczęło działania mające na celu ukończenie prac renowacyjnych kościoła rozpoczętych w 1984 przez Ojca Andrea D'Ascanio, a zakończonych w 1997 roku, uwieńczonych dokładną renowacją przeprowadzoną przez BAAS - Abruzzo dla wspierania różnorodnych inicjatyw w hołdzie dla osoby Ojca Świętego.
W roku 2001, dzięki pasji i zaangażowaniu Pasquale Corriere,oraz pracy w języku włoskim historyka Antonio Angelini, koordynacji Marco Federici Benedetti i nocie biograficznej Antonio Muzi, Stowarzyszenia Kulturalne "San Pietro della Ienca" i "Il Treo"nadzorują ponowne wydanie książki "Bella di Camarda " opublikowanej w 1857 przez Emidio Cappelli,powszechnie znanegoXIX-wiecznego poety i intelektualisty.2
Po pierwszej poważnej inicjatywie - Stela ku pamięci wizyt Jego Świątobliwości
Jana Pawła II, w 2001 roku zorganizowano, pod kierownictwem artystycznym Errico
Centofanti, pierwsza edycję wydarzenia kulturalnego "Ci vediamo nella Ienca” ("Do zobaczenia w Ienca")
To wydarzenie kulturalne odbywa się co roku w sierpniu.Podczas tego eventu ma miejsce przyznanie nagrody ”La Stele della Ienca” czyli wykonanej w brązie reprodukcji steli kamiennej.
Nagroda ta przyznawana była wielu slawnym osobom,organizacjom i instytucjom.
Laureaci Nagrody w poprzednich latach:
Luigi Accattoli, Vaticanista Corriere della Sera (2001)
Walter Mazzitti, prezes Parku Narodowego Gran Sasso i Monti Laga (2002)
Alpiniści regionu Abruzzo, zdobywcy Himalaya Cho Oyu (2003),
Stanisław Dziwisz, Kardynał Metropolita krakowski, były sekretarz
JegoŚwiątobliwości Jana Pawła II (2005),
Osvaldo Bevilacqua, dziennikarz RAI (2006),
Włoski Klub Alpinistów Sekcja Abruzzo (2007),
Narodowy Korpus Leśnictwa (2008),
Cywilna Ochrona Ludności Autonomicznego Regionu Sardynii (2009),
Narodowy Korpus Straży Pożarnej (2010),
Jan Paweł II, symbolicznie, w roku jego beatyfikacji,(2011),
Włoski Czerwony Krzyż (2012),
Profesor Antonino Zichichi (2013),
Korpus Karabinierów (2014),
Miasto Asyż (2015),
Młodzież uczestnicząca w Światowych Dniach Młodzieży ŚDM (2016),
Fundacja Giovanni Falcone ku pamięci ofiar mafii (2017),
Ciało Watykańskiej Żandarmerii (2018).
Na przestrzeni lat ,Stowarzyszenie zajmowało się nie tylko odbudową miejscowości San Pietro della Ienca ale również było organizatorem ważych imprez kulturalnych.
W 2005 r. Stowarzyszenie Kulturalne "San Pietro della Ienca" we współpracy z Włoskim Klubem Alpejskim sekcji miasta L’Aquila realizuje projekt nazwania jednego ze szczytów szczytem Jana Pawła II (GranSasso we Włoszech) oraz Ścieżki Karola Wojtyły
W 2006 r., po latach staran i dzięki Errico Centofanti który koordynowa ł
renowację tekstu oraz dzięki tłumaczeniu na Włoski Johna Hemingway, Stowarzyszenie Kulturalne "San Pietro della Ienca”pod przewodnictwem Prezesa Pasquale Corriere umożliwiło pierwsze wydanie w języku włoskim powieści Louisa Carrozzi "Moja wielka przygoda”3
W dniu 19 października 2008 r. kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Stanisław
Ryłko koncelebrowali uroczystą Mszę Świętą (po wielu wcześniejszych prywatnych wizytach)oraz podarowali kosciolowi w San Pietro della Ienca dzwon przetopiony z oryginalnego dzwonu ,pochodzacy z 1544roku, z kościoła Jezusa i Maryji z Częstochowy (Polska).
W 2009 r., mimo straszliwego trzęsienia ziemi, które nawiedziło miasto L'Aquila,
Stowarzyszenie doprowadza do zakupu rzeźby z brązu, artysty
Fiorenzo Bacci. Rzeźba podróżująca przez całe Włochy dotarła do San Pietro della Ienca, w lipcu 2009 roku. Pod koniec grudnia,na życzenie artysty oraz dzięki Korpusowi Straży Pożarnej, który umożliwił przemieszczenie dzieła w okolice Villa Comunale w L’Aquila, rzeźba pozostała do lipca 2010 roku, kiedy w końcu, dzięki wielu dobroczyńcom,trafiła definitywnie na teren kościoła San Pietro della Ienca.
W dniu 19 lipca 2009 r.,zostało zorganizowane wielkie wydarzenie w San Pietro della Ienca drugi etap projektu, "Tom Perry boso na ścieżkach JANA PAWŁA II. Ukochane góry, które mówią o Bogu " we współpracy z prowincją Catania, Narodową Służbą Leśną i Gminą Asyż. Przez ścieżkę Karola Wojtyły, Tom Perry (Antonio Peretti alpinista) dotarł boso na szczyt Jana Pawła II (2.424metrów Gran Sasso we Włoszech).
09 kwietnia 2010 Konferencja
"L'Aquila dla Jana Pawła II" w oczekiwaniu na beatyfikacjję „
W roku 2010, przewidując rychłą beatyfikacje Jana Pawła II, Stowarzyszenie Kulturalne „San Pietro della Ienca” zorganizowało dzień studiów " L'Aquila dla Jana Pawła II - w oczekiwaniu na beatyfikacjję " koordynowany przez Ojca Alberto Valentini, z wybitnymi prelegentami: abp. Giovanni D'Ercole (Biskup Pomocniczy miasta Aquila), Ojciec Quirino Salomone (Rektor bazyliki św Bernardino), dr. Fiorenzo Bacci (artysta wykonawca rzeźby „Jan Paweł II”) " Dr. Davide De Laurentiis i dr. Giuseppe Paolella z Narodowego Korpusu Leśnego, Dr. Carmelo Nicoloso (koordynator ProNatura Południowych Włoch.), dr. Giustino Parisse (dziennikarz), Tom Perry (alpinista), Filippo Crudele (poeta). Wieczór był ożywiony przez Koncert Muzyki Dawnej Konserwatorium "A.Casella” miasta L’Aquila, pod dyrekcją Mistrza Andrea De Carlo.
18 maja 2011
Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II
W styczniu 2011, po ogłoszeniu daty długo wyczekiwanej beatyfikacji ,Prezes Stowarzyszenia, Pasquale Corriere przekazał wniosek Arcybiskupa z L'Aquila, aby mały kościółek San Pietro della Ienca przemianować na Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II,jako pierwsze sanktuarium w Europie pod jego wezwaniem.Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i od dnia 18 maja 2011 r.kościół San Pietro della Ienca,tak lubiany przez Jego Świątobliwość Jana Pawła II, stał się jego sanktuarium. Sanktuarium to znajduje się w miejscu fascynującym tak duchowo jak i kulturowo,oferującym harmonijnie istotne i cenione przez wszystkich wartości, takie jak bogactwa przyrody (znajduje się tam jeden z najbardziej spektakularnych parków narodowych), oraz historyczne i artystyczne piękno oferowane przez małą "Porcjunkulę "w Gran Sasso we Włoszech.
Nagroda “La Stele della Ienca” 2011 dla Jana Pawła II
W sierpniu 2011r., Stowarzyszenie Kulturalne "San Pietro della Ienca" przyznaje nagrodę "La stele della Ienca" Janowi Pawłowi II w roku Jego Beatyfikacji, jest to nagroda specjalna ku pamięci i na cześć jego intensywnej działalności duszpasterskiej w każdym zakątku świata.Z tej okazji kardynał Stanisław Dziwisz przekazał Relikwię Błogosławionego, wystawioną w Sanktuarium
San Pietro della Ienca (L'Aquila), wysyłając także list z pozdrowieniami.
Stanisław Kardynał Dziwisz
Arcybiskup Metropolita Karakowski
Kraków 18 maja 2011
Szanowny Panie Pasquale Corriere Drodzy Przyjaciele Stowarzyszenia Kulturalnego "San Pietro della Ienca"
Serdecznie witam Władze Kościelne i Cywilne L’ Aquila i wszystkich obecnych, zgromadzonych w kościele San Pietro della Ienca, w dzień uroczystego poświęcenia Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II.Razem z Wami dziękuję Bogu Wszechmogącemu za dzień narodzenia (dies natalis) Karola Józefa Wojtyły, drugiego syna Karola i Emilii Wojtyły. Dziękuję Panu Życia za dzień 18 maja 1920, który w niezbadanych wyrokach Bożej Opatrzności był dniem jego narodzin dla Boga, Kościoła i dla całej ludzkości.
Chciałbym również wyrazić moją osobistą wdzięczność Panu Pasquale Corriere, prezesowi Stowarzyszenia Kulturalnego "San Pietro della Ienca" za jego nieustającą opiekę nad tym małym kościółkiem, w którym błogosławiony Jan Paweł II modlił się dzień 29 grudnia 1995. Serdeczne podziękowania dla Pana Pasquale i wszystkich Was, za Wasze wzruszające przywiązanie i wielką miłość do Ojca Świętego Jana Pawła II.
Pragnę aby ten dzień uroczystego poświęcenia kościoła San Pietro della Ienca jako Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II, był dla Was drodzy przyjaciele czasem radości płynącej z faktu, że mieliśmy możliwość poznania Świętego naszych czasów , który uczył nas, jak kochać Boga i bliźniego. Z moimi serdecznymi pozdrowieniami
Stanisław Kardynał Dziwisz Arcybiskup Krakowa
Arcybiskup Metropolita Karakowski
Kraków 18 maja 2011
Szanowny Panie Pasquale Corriere Drodzy Przyjaciele Stowarzyszenia Kulturalnego "San Pietro della Ienca"
Serdecznie witam Władze Kościelne i Cywilne L’ Aquila i wszystkich obecnych, zgromadzonych w kościele San Pietro della Ienca, w dzień uroczystego poświęcenia Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II.Razem z Wami dziękuję Bogu Wszechmogącemu za dzień narodzenia (dies natalis) Karola Józefa Wojtyły, drugiego syna Karola i Emilii Wojtyły. Dziękuję Panu Życia za dzień 18 maja 1920, który w niezbadanych wyrokach Bożej Opatrzności był dniem jego narodzin dla Boga, Kościoła i dla całej ludzkości.
Chciałbym również wyrazić moją osobistą wdzięczność Panu Pasquale Corriere, prezesowi Stowarzyszenia Kulturalnego "San Pietro della Ienca" za jego nieustającą opiekę nad tym małym kościółkiem, w którym błogosławiony Jan Paweł II modlił się dzień 29 grudnia 1995. Serdeczne podziękowania dla Pana Pasquale i wszystkich Was, za Wasze wzruszające przywiązanie i wielką miłość do Ojca Świętego Jana Pawła II.
Pragnę aby ten dzień uroczystego poświęcenia kościoła San Pietro della Ienca jako Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II, był dla Was drodzy przyjaciele czasem radości płynącej z faktu, że mieliśmy możliwość poznania Świętego naszych czasów , który uczył nas, jak kochać Boga i bliźniego. Z moimi serdecznymi pozdrowieniami
Stanisław Kardynał Dziwisz Arcybiskup Krakowa
Stanisław Kardynał Dziwisz
Arcybiskup Metropolita Karakowski
Kraków 18 maja 2011
Czcigodny i Drogi Panie Pasquale Corriere
Dziękuję za list, który duchowo przenosi mnie do tak drogich Błogosławionemu Janowi Pawłowi II pięknych gór Abruzzo, w okolice Gran Sasso, a zwłaszcza do tej małej miejscowości San Pietro della Ienca, którego kościół stał się sanktuarium naszego Błogosławionego Papieża.
Dziękuję za informacje o działalności Stowarzyszenia Kulturalnego San Pietro della Ienca. Raduję się z Panem i ze wszystkimi, którzy czynnie uczestniczą w promowaniu różnorodnych oraz interesujących inicjatyw mających na celu przypominanie o osobie Papieża, który wielokrotnie zatrzymywał się w kościele górującym nad doliną.
Trudno mi będzie,przyjechać w dniu 7 sierpnia na obchody, podczas których zostanie przyznana „La Stele della Ienca” ku pamięci Błogosławionego Jana Pawła II, ponieważ ze względu na duszpasterskie obowiązki nie mogę robić planów, nawet krótkoterminowych.
Jestem szczęśliwy, że mogę przekazać relikwię "Ex Sanguine" Błogosławionego Jana Pawła II, proszę o przekazanie jej Rektorowi Sanktuarium Czcigodnemu Księdzu Marcinowi Robertowi Gajda jako znaku duchowej "obecności" Błogosławionego Papieża, który wybrał to miejsce na swoje chwile odpoczynku.
Mam nadzieję, że to wydarzenie, podobnie jak wiele innych uroczystości w Sanktuarium będzie uwieńczone sukcesem. To są serdecznie życzenia płynące z głębi mojego serca dla Pana oraz wszystkich, którzy są zaangażowani w tę chwalebną inicjatywę.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Stanisław Kardynał Dziwisz